Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-06-30 23:45:48
Autor zdjęcia/źródło: Uczulenie na komary @unsplash.com
Rzadko, ale się zdarza. Uczulenie na komary objawiające się silną miejscową reakcją alergiczną może dotyczyć także Twojego dziecka. Jak ono się objawia? I co wtedy robić? Wyjaśniamy krok po kroku.
Ludzi atakują samice komarów, które potrzebują krwi do prawidłowego rozwoju jaj. Po ukąszeniu owada w tkankach człowieka zostaje jego ślina, która powoduje reakcję – czyli uaktywnia mediator uczulenia, czyli histaminę. W wyniku tego rozszerzają się naczynia krwionośne, a na skórze pojawia się zaczerwienie, a czasem bąbel.
Zwykle, dla osób nieuczulonych na ugryzienie komara, nie jest ono groźne. Pojawia się swędzenie ukąszonego miejsca, niewielkie zaczerwienienie i bąbel podskórny. Natomiast osoba uczulona może zareagować zgoła inaczej. Może pojawić się duża opuchlizna ukąszonego miejsca, bardzo silne zaczerwienienie, wysypka na całym ciele, a nawet bóle i zawroty głowy oraz gorączka. W rzadkich przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.
>>> Czytaj też: Naturalne sposoby na ukąszenia komarów i innych owadów
- W reakcji alergicznej miejscowej sprawdzą się żele antyhistaminowe dostępne w aptece.
- Jeśli uczulenia na komary przybrało bardziej uogólnioną formę, można zastosować leki antyhistaminowe na receptę – po konsultacji z lekarzem.
- Dobrze zrobią także zimne okłady ukąszonej okolicy.
- Można też spróbować naturalnych metod, które załagodzą swędzenie: okładów z ogórka, ziemniaka albo liści kapusty.
Jeśli u dziecka pojawił się odczyn alergiczny radzimy chronić je dodatkowo na przyszłość przed ukąszeniami komarów (repelenty, rośliny lub olejki eteryczne odstraszające komary).
>> Urządzamy pokój dziecka z elementami Montessori
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.